OOC Hands Out Accolades at 2017-18 Banquet

Senior Blanket Winners
Senior Blanket Winners

CHICAGO – The University of Chicago Order of the "C" gave out team and departmental awards at its 115th-annual banquet on May 18.

The Undergraduate OOC is the body of varsity lettermen whose object is to support the cause of athletics at the University. This association works together to "keep the memory of the University athletic life and ... shall perpetuate the athletic honor and traditions of our University."


Amos Alonzo Stagg Medal
 – Nicolas Chua (Tennis)

  • Presented to the senior male athlete with the best all-around record for athletics, scholarship, and character. The award was named for Amos Alonzo Stagg, who served as head football coach and director of the department of physical culture from 1892 to 1932. His football teams won seven Big Ten Conference championships.


J. Kyle Anderson Award
 – Maximiliano Larsen (Baseball)

  • Named for legendary University of Chicago baseball coach J. Kyle Anderson (1930-71), the award is presented annually to the senior baseball player who, over his collegiate career, best exemplifies character, leadership, integrity, and dedication to the team while distinguishing himself with his accomplishments on the field.


Max Davidson Award
 – Luke Tsai (Tennis, Sr.)

  • Given annually to a member of both the men's and women's varsity tennis teams. Awarded to the player(s) whose dedication to the team and sport has excelled them above all others.


Ted Haydon Medal
 – Alexander Scott (Track & Field, So.)

  • Named for legendary University of Chicago Track & Field Coach Edward "Ted" Haydon (1950-85), the medal is presented to the male track & field athlete who scored the most points for the team at the University Athletic Association Track & Field meets.


Joseph A. Stampf Award
 – Ryan Shearmire (Basketball)

  • Named for legendary University of Chicago basketball coach Joseph A. Stampf (1944-76), the award is presented annually to the senior men's basketball player whose commitment to high values and integrity is expressed in his relationship with teammates & coaches.


Wrobel Trophy
 – Nick Ferraro (Wrestling, Sr.)

  • Awarded to the wrestler who has accumulated the most total team points during that season.


Mary Jean Mulvaney Scholar-Athlete Award
 – Patrick LeFevre (Track & Field)

  • This award was established in 1990 in honor of Mary Jean Mulvaney, University of Chicago Chairperson of the Department of Physical Education and Athletics from 1967-1989. The award is given annually to the male and female senior athletes with the highest GPA for their junior and senior years. The student must be a four-year participant who has won at least 3 major "C" awards. Transfer students who have completed for 3 years and have earned 3 major "C" awards are also eligible.


Most Valuable Players

  • Baseball – Maximiliano Larsen (Sr.)
  • Basketball – Jake Fenlon (Sr.)
  • Cross Country – Ryan Cutter (Fr.)
  • Football – Chandler Carroll (Sr.) and Peter Casey (Sr.)
  • Soccer – Max Lopez (Jr.)
  • Swimming & Diving – Taye Baldinazzo (So.)
  • Tennis – Jeremy Yuan (Fr.)
  • Indoor Track & Field – Joe Previdi (So.)
  • Outdoor Track & Field – Alexander Scott (So.)


OOC Rookie of the Year

  • Jeremy Yuan (Tennis)


Senior Blanket Winners

  • Andre Abedian (Soccer) – 4 Major C's, team captain
  • Will Ackerman (Track & Field) – 4 Major C's (Indoor), 4 Major C's (Outdoor), team captain
  • Jacob Amiri (Cross Country / Track & Field) – 2 Major C's (Cross Country), 3 Major C's (Indoor), 4 Major C's (Outdoor)
  • Collin Barthel (Basketball) – 4 Major C's, team captain
  • Andrew Beytagh (Football) – 4 Major C's, team captain
  • Hill Bonin (Soccer) – 4 Major C's, team captain
  • Dean Boures (Swimming & Diving) – 4 Major C's
  • Cristen Bublitz (Track & Field / Wrestling / Football) – 3 Major C's (Outdoor), 2 Major C's (Wrestling), 1 Major C (Football)
  • Grant Byrne (Football) – 3 Major C's
  • Will Capitani (Football) – 3 Major C's
  • Chandler Carroll (Football) – 4 Major C's, team captain twice
  • Peter Casey (Football) – 3 Major C's
  • Nicolas Chua (Tennis) – 4 Major C's
  • Sharad Crosby (Football) – 3 Major C's
  • Erik Dammen-Brower (Football) – 3 Major C's
  • Nicholas DiNapoli (Wrestling) – 4 Major C's
  • Nathan Downey (Track & Field) – 4 Major C's (Indoor), 3 Major C's (Outdoor), team captain
  • Jake Fenlon (Basketball) – 4 Major C's, team captain
  • Ricardo Fernandez (Baseball) – 4 Major C's
  • Matthew Galloway (Football) – 3 Major C's
  • Gary Huang (Soccer) – 4 Major C's
  • Peter Kreuch (Cross Country / Track & Field) – 4 Major C's (Cross Country), 4 Major C's (Indoor), 2 Major C's (Outdoor), team captain
  • Maximiliano Larsen (Baseball) – 4 Major C's
  • Patrick Lefevre (Track & Field) – 4 Major C's (Indoor), 3 Major C's (Outdoor), team captain
  • Peter Leung (Tennis) – 4 Major C's, team captain twice
  • Alex Lin (Swimming & Diving) – 4 Major C's
  • David Liu (Tennis) – 4 Major C's
  • Owen Moore (Football) – 4 Major C's
  • Hayden Mortimer (Football) – 3 Major C's
  • Stacey Reimann (Soccer) – 4 Major C's, team captain
  • Nick Reuter (Swimming & Diving) – 4 Major C's, team captain
  • Devan Richter (Wrestling) – 4 Major C's
  • Jamie Rieger (Football) – 3 Major C's
  • Jack Rodman (Swimming & Diving) – 4 Major C's
  • John Schultz (Track & Field) – 3 Major C's (Indoor), 2 Major C's (Outdoor)
  • Ryan Shearmire (Basketball) – 3 Major C's, team captain
  • Matt Slodzinski (Baseball) – 4 Major C's
  • Guy Stockwell (Football) – 3 Major C's
  • Michael Stubna (Cross Country / Track & Field) – 1 Major C (Cross Country), 3 Major C's (Indoor), 2 Major C's (Outdoor)
  • Luke Trafton (Swimming & Diving) – 4 Major C's, team captain
  • Luke Tsai (Tennis) – 4 Major C's, team captain
  • Connor Turkatte (Track & Field / Swimming & Diving) – 3 Major C's (Indoor), 3 Major C's (Outdoor), 1 Major C (Swimming & Diving)
  • Obinnaya Wamuo (Track & Field) – 4 Major C's (Indoor), 3 Major C's (Outdoor)
  • Erik Wong (Football) – 3 Major C's